O NAS

ZOL dla dzieci w Piszkowicach

Jesteśmy niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej. W obecnej formie działamy od 1991 roku.

Z miłością i sercem tworzymy dom oraz sprawujemy całodobową opiekę medyczną, pielęgnacyjną, terapię, a także rehabilitację dla 49 dzieci o zróżnicowanym stopniu upośledzenia umysłowego oraz ruchowego od urodzenia do ukończenia przez Dzieci 18 roku życia.

 

„W naszym Domu dzieci są chciane i kochane”

to misja tego miejsca. Każde Dziecko, które do nas trafia jest wyjątkowe i zasługuje na naszą miłość i odpowiednią opiekę.

Każdego dnia cały nasz zespół dokłada wszelkich starań aby Dzieci, pomimo swoich ograniczeń i choroby czuły się szczęśliwe.

HISTORIA

W 1947 roku pierwszymi pensjonariuszami naszej placówki była grupa ludzi w podeszłym wieku przydzielona Siostrom przez Opiekę Społeczną. Przebywali tutaj niespełna dwa lata do 1949 roku, gdy ponownie ich przeniesiono. Od tego czasu dom świecił pustkami. Wówczas Siostry rozpoczęły starania w Wydziale Zdrowia o zezwolenie na przekształcenie placówki w Dom Dziecka. Wydział Zdrowia wyraził zgodę i pozytywnie zaopiniował propozycję Sióstr. Rozpoczęły się przygotowania i niezbędne remonty pomieszczeń mające na celu przygotowanie domu na przyjęcie dzieci.

We wrześniu 1950 roku przywieziono tu pierwszą grupą dzieci. Były to dzieci niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie w wieku od kilku miesięcy do 7 lat.

Po dzień dzisiejszy sprawujemy opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi z całej Polski.

Zgromadzenie

Założycielem Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej był‚ Ks. Jan Schneider. Urodził się on 11 stycznia 1824 roku w Mieszkowicach koło Prudnika w województwie opolskim. Pochodził z głęboko religijnej i bardzo ubogiej rodziny. Szkołę podstawową ukończył‚ w Rudziczce. Ks. Proboszcz pomógł‚ mu ukończył Gimnazjum “Carolinum” w Nysie. Studia teologiczne we Wrocławiu uwieńczył święceniami kapłańskimi w katedrze wrocławskiej w dniu 1 lipca 1849 roku.

Pierwszą parafią do której został powołany był Wiązów. Dostrzegał‚ tam problem, który stał się charyzmatem całego jego późniejszego życia. W fabryce cygar pracowało dużo młodych dziewcząt, które w tym środowisku narażone były na demoralizację. Otoczył je opieką duszpasterską.

Po dwóch latach przeniesiony został do Wrocławia, do kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku.

Do Wrocławia bardzo licznie przyjeżdżały dziewczęta w poszukiwaniu pracy. Niebezpieczeństwo ich demoralizacji miało szeroki zasięg. Ks. Janowi powierzono zorganizowanie pracy prewencyjnej. Podjął‚ się tego zadania z ofiarną gorliwością. Przedstawił w prasie katolickiej dramatyczny apel o potrzebną pomoc. Do współpracy zgłosiło się 7 Pań, z którymi założył Stowarzyszenie dla Podniesienia Poziomu Moralnego Dziewcząt Służących, tzw. Związek Maryjny.

Po kilku latach doświadczeń w tej pracy z osobami świeckimi, doszedł do wniosku, że dzieło to byłoby najwłaściwiej kontynuowane przez Siostry zakonne, które zapewniłyby mu ciągłość i jeden kierunek działania.

Zdecydował się formować na przyszłe zakonnice dziewczęta zgłaszające się do bezinteresownej pracy w Związku Maryjnym.

patronka

Jako datę powstania Zgromadzenia przyjęto datę 8 grudnia 1854 roku.

Na patronkę obrano Maryję Niepokalaną, a na patronką dziewcząt podopiecznych Św. Róża z Limy, jako wzór czystości i pokory.

W prowadzeniu powierzonego dzieła, mimo ofiarnej pomocy swoich sióstr, miał wiele trudnych doświadczeń. Znosił je w duchu głębokiej wiary, ale po 22 latach wytężonej pracy, jego siły wyczerpały się zupełnie. Pod koniec listopada 1876 roku ujawniła się choroba nie dająca się już opanować.

Zmarł 7 grudnia 1876 roku wieczorem, w wigilię Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.

Ks. Założyciel cieszył się opinią człowieka wyjątkowego. Zachowano pamięć o jego świętości i heroicznym oddaniu w apostolstwie miłości czynnej. Siostry darzyły go szczególną czcią.

Z tego względu, za sugestią wrocławskich Arcypasterzy, odbyła się w 1969 roku ekshumacja z cmentarza Św. Wawrzyńca we Wrocławiu do kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, gdzie oczekuje chwały zmartwychwstania.

W dniu 16 maja 2001 roku rozpoczął się we Wrocławiu jego proces beatyfikacyjny.

patronka
ZOL-Piszkowice-logo

Piszkowice 53
57-300 Kłodzko
KRS 0000292980

         780 014 637

         74 867 82 38

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Dokonaj wpłaty skanując kod QR:

Kod-QR

MOŻESZ POMÓC

SANTANDER BANK POLSKA S.A. O/Kłodzko
ul. Kościuszki 7, 57-300 Kłodzko
POLSKA

Numer IBAN dla przelewu krajowego:
27 1090 2327 0000 0005 9400 0070

Numer IBAN dla przelewu zagranicznego:
PL27 1090 2327 0000 0005 9400 0070
kod SWIFT (BIC code)
WBKPPLPP